fbpx
 

Klimatyzacja Garwolin30 kwietnia 2020by admin0Jeśli lokator w budynku wielorodzinnym jest objęty kwarantanną, a w budynku jest wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna, to czy pozostali lokatorzy są bezpieczni?

Jeśli lokator w budynku wielorodzinnym jest objęty kwarantanną, a w budynku jest wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna, to czy pozostali lokatorzy są bezpieczni?

Specjaliści uspokajają, że sprawna wentylacja grawitacyjna nie może być źródłem przenoszenia się koronawirusa. Wentylacja – czy to grawitacyjna czy mechaniczna – ma za zadanie wydmuchiwanie, a więc oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu, a nie jego wtłaczanie do mieszkania.
Nieco inaczej sprawa wygląda z nawiewami w marketach czy klimatyzacją. Klimatyzacja również usuwa powietrze z pomieszczenia i generalnie działa oczyszczająco, ale ma – podobnie jak nawiewy i nagrzewnice w marketach – jedną podstawową wadę – porusza powietrzem. – Oznacza to, że o ile w dużych pomieszczeniach jesteśmy w stanie zachować bezpieczną odległość od innych osób, czyli około 2 metrów, to wymuszająca ruch powietrza klimatyzacja czy nawiewy powodują, że te odległości siłą rzeczy nie są zachowane, bo powietrze po takich pomieszczeniach ma wymuszony obieg.
Używanie klimatyzacji, może być problematyczne zwłaszcza tam, gdzie stosuje się obieg zamknięty albo pół zamknięty (w którym powietrze, zanim wydostanie się na zewnątrz, jest tłoczone do pomieszczenia kilka razy). Tego rodzaju klimatyzacje pracują w niektórych liniach lotniczych, na pokładach autokarów i w niektórych budynkach.

Jakie klimatyzatory stosować?

W klimatyzatorach dobrej jakości oprócz standardowego filtra stosuję się dodatkową siateczkę filtrującą, która jest pokryta materiałem bakterio i wiruso-bójczym. Dodatkowo w wysokiej klasie klimatyzatorów znajduje się jonizator który wykazuje w badaniach oczyszczanie powietrza z wirusów.

Dzięki połączeniu powyższych technologii, które w wysokiej klasy klimatyzatorach różnych firm zostały zaimplementowane z całą pewnością powietrze w naszych pomieszczeniach będzie czystsze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wycenę

KONTAKT

Mierżączka 51E, 08-404 Górzno (od ul.Warszawskiej przy wjeździe na obwodnicę Garwolina)