fbpx
 

Klimatyzacja Garwolin9 marca 2020by admin0Klimatyzacja przemysłowa – bezpieczni pracownicy i stabilny proces produkcji. Co warto wiedzieć?

Procesy produkcyjne z praktycznie każdej gałęzi przemysłu wiążą się z generowaniem dużych ilości ciepła. Stworzenie odpowiednich warunków pracy w fabrykach i zakładach ma zatem kluczowe znaczenie – nie tylko dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi, ale też dla spełnienia określonych wymogów technologicznych. Ich zapewnienie umożliwia klimatyzacja przemysłowa.

Zadania klimatyzatorów

Podstawowym zadaniem klimatyzacji przemysłowej jest zagwarantowanie optymalnych parametrów powietrza – temperatury i wilgotności, korzystnych z punktu widzenia procesów produkcyjnych. Trzeba pamiętać o tym, że wiele wyrobów – np. przemysłu cukierniczego, papierniczego czy elektronicznego – można produkować bez przeszkód jedynie przy właściwym poziomie temperatury i wilgotności.

Klimatyzacja pomieszczeń czystych

Niekiedy mamy do czynienia z tzw. klimatyzacją pomieszczeń czystych. Znajduje ona zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie wymogi czystości powietrza są określone w sposób szczególnie rygorystyczny. ,,Z przypadkami tego typu spotykamy się m.in. w przemysłach farmaceutycznym i spożywczym, a także w salach operacyjnych i szpitalach. Zastosowanie specjalnej klimatyzacji przemysłowej pozwala na skuteczną filtrację zanieczyszczeń oraz utrzymanie pełnej sterylności.

Zasady doboru i montażu klimatyzacji

O doborze i montażu klimatyzacji decyduje specyfika danego pomieszczenia. Indywidualność rozwiązań jest kluczowa – tylko ona zapewni dopasowanie do procesu produkcyjnego, a jednocześnie stworzy komfort i bezpieczeństwo pracy dla obecnych w zakładach ludzi. ,,Pod uwagę powinniśmy wziąć takie czynniki, jak ochrona przed hałasem, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, czystość powietrza, a także odpowiednie usytuowanie centrali klimatyzacyjnej, z możliwością łatwego do niej dostępu.

Dostępne rozwiązania klimatyzacyjne

Klimatyzacja składa się z pojedynczych urządzeń, bądź złożonych układów. Wiele zależy od wielkości obszaru, na który instalacja ma oddziaływać. Mechanizmy klimatyzacyjne często działają we współpracy z centralą wentylacyjną. Oba systemy nie mogą się wykluczać. Jeśli klimatyzacja obniża temperaturę, wentylacja nie powinna wprowadzać do pomieszczenia ciepłego powietrza, gdyż jest to nieekonomiczne i zwyczajnie niepraktyczne. Planując instalację klimatyzacji i wentylacji, najlepiej skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą w doborze optymalnego i najkorzystniejszego rozwiązania.

Klimatyzatory stosowane w obiektach użyteczności publicznej muszą charakteryzować się dużą wydajnością, cichą pracą oraz energooszczędnością. Zazwyczaj są to duże jednostki, które dbają o uczucie komfortu w czasie naszego relaksu, np. w sali kinowej lub podczas zabiegów w szpitalu. Oprócz tego powinny mieć estetyczny wygląd – by nie burzyć architektury takich miejsc jak muzea, czy sale widowiskowe. Klimatyzacja komercyjna powinna posiadać także efektywny system zarządzania, przez co łatwo można obniżyć koszty eksploatacji oraz zawsze mieć wgląd w warunki klimatu budynku. Świeże i zdrowe powietrze bez pleśni, pyłów, zanieczyszczeń i alergenów zwiększa nasze możliwości intelektualne w czasie pracy w biurze, podnosi sprawność fizyczną na siłowni i uprzyjemnia czas spędzony w kinie.

Klimatyzacja dla gastronomii – systemy klimatyzacji do branży HoReCa

Runek hoteli i lokali gastronomicznych rządzi się swoimi prawami. To miejsca o wyjątkowych wymaganiach co do klimatu i panującej temperatury. Gorące lato i żar buchający z pieców stawiają wymagania najwyższej próby dla systemów klimatyzacyjnych. Tak by każdy czuł się komfortowo – i goście i obsługa i kucharz. Do tego lokale gastronomiczne nie zawsze są pełne ludzi. Zdarzają się momenty, w których na sali przebywa tylko kilka osób. W takiej sytuacji nie ma potrzeby wykorzystywania pełnej mocy urządzenia. W niektórych klimatyzatorach dedykowanych do celów branży gastronomicznej wbudowane są precycyjne czujniki obecności pozwalające na dostosowanie chłodzenia do poszczególnych stref zgodnie z frekwencją osób znajdujących się na sali. Dzięki temu zużycie energii warunkowane jest zapotrzebowaniem.

Systemy klimatyzacji przemysłowej do zastosowań komercyjnych

Klimatyzatory kasetonowe

 • zastosowanie: sklepy, biura, restauracje oraz wszelkie lokale z podwieszanym sufitem
  charakterystyka: rozprowadza powietrze nawet w 4 kierunkach, szerokie spektrum zastosowania, niski poziom hałasu, duży wybór mocy, mało widoczne

Klimatyzatory przypodłogowo–podsufitowe

 • zastosowanie: wszechstronne, głównie sklepy, biura, lokale usługowe, gastronomiczne
  charakterystyka: bardzo długi zasięg rozprowadzania powietrza, cicha i energooszczędna praca, łatwość aranżacji

Klimatyzatory kanałowe

 • zastosowanie: pomieszczenia biurowe i przemysłowe
  charakterystyka: urządzenia chowane w przestrzeni międzysufitowej, pod podłogą lub w pomieszczeniu technicznym; możliwość współpracy z siecią wentylacyjną; bardzo dobre parametry pracy; niewidoczny montaż; rozbudowana automatyka sterująca

System Multi Split

 • zastosowanie: szeroki zakres zastosowania
  charakterystyka: możliwość łączenie kilku jednostek wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną, duży zakres konfiguracji, energooszczędna praca i niski poziom hałasu.

System VRF

 • zastosowanie: centra handlowe, biurowce, hotele, szpitale oraz wszelkie obiekty z potrzebą jednoczesnej klimatyzacji wielu pomieszczeń
  charakterystyka: system w pełni zautomatyzowany, z największą możliwością ustawień, składa się z jednego agregatu (zazwyczaj umieszczanego na dachu) oraz od kilku do kilkudziesięciu jednostek wewnętrznych

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wycenę

KONTAKT

Mierżączka 51E, 08-404 Górzno (od ul.Warszawskiej przy wjeździe na obwodnicę Garwolina)